Na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r., poz. 20), osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mają prawo do:
1. Załatwienia sprawy przy pomocy osoby przybranej.
Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się istnieje możliwość reprezentowania osoby doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu, przez osobę przybraną.
Osobą przybraną może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej. Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-migowy) lub SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych).
2. Kontaktu z Inspekcją Weterynaryjną Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Wałczu za pośrednictwem:
3. Skorzystania z usług tłumacza języka migowego.
Osoba uprawniona może:
Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2024 r., poz. 44, z późniejszymi zmianami).